Dalış

İNSAN NEDEN SUDA BOĞULUR?

Aslında insanların suyun üzerinde kalmaları için ciğerlerimizdeki hava keseleri yeterlidir. Kişi suya girip yüzerken veya su içerisinde gezerken sakin bir şekilde nefes al – veri sürdüğü sürece suyun yüzeyindedir.

Çünkü sakin nefes alan kişi ciğerlerindeki havanın tamamını dışarıya vermez ve dudak seviyesinde suda nötr kalır. Fakat normal hayatta dahi korkan kişi hızlı hızlı nefes alıp verir. Su içerisindeki kişi kıyıdan uzaklaştığını fark edince veya ayağına suda sarmaşık vs. değdiğinde korkuya kapılır.

Örneğin “Kıyıdan çok uzaklaştım dönebilecek miyim?” veya “Ayağıma değen canlı – bitki neydi? Bana zarar verir mi? Boğulmama neden olur mu?” soruları korkuyu tetikler ve suyun yüzeyine tamamen çıkmak için hızlı hızlı hareket ederek çok fazla efor sarf edip ciğerlerimizdeki hava keselerini daha fazla doldurmak için dolu dolu nefes alma gayretine girer. Fakat ciğere dolan fazla havanında tekrar nefes al – verin de atılması gerçekleştiğinden nefes verince batmaya başlar.

Filmlerde ki gibi öyle abartılı su yutmaz fakat istem dışı nefes borusuna kaçan bir miktar suyu fark eden gırtlak kası otomatik olarak bu yanlışa bir son vermek için beyinden gelen komutla kendini kapatır ve boğulma gerçekleşir.

Boğulurken çok acı çekmez sadece ciğerlerinde yanma olur ve yetişkinler 50 saniyede çocuklar 20 saniyede suya batar. Su içerisinde beyin ölümü suyun sıcaklığına göre değişir ama yetişkinlerde 3-4 dk. bebeklerde 5-6 dk.’dır.


Boğulma Tehlikesi Geçiriyorsak Şunları Yapmalıyız!

Öncelikle sakin olup yavaş yavaş nefes almalı, ellerimizi suyun yüzeyinde sakin sakin suyu okşar gibi gezdirmeli, ayaklarımızı bisiklet pedalı çevirir gibi veya dans eder gibi karnımıza çekerek çok yavaş hareket ettirmeliyiz.

Böylelikle kendimizi yormayacağımız için ciğerlerimizdeki havayı da kontrolsüz al – ver yapmayacağımızdan belli bir süre sonra suyun yüzeyinde yükseldiğimizi göreceğiz.


Boğulan Kişiye Müdahale!

Boğulan kişiye cankurtaran eğitimi almamış isek suya girmeden sözlü telkinlerde bulunarak bir şeyler uzatmalı, uzak mesafede ise piknik topu, kuru ağaç parçası veya kola şişesi gibi batmayan malzemeler atabiliriz.

Çok iyi derecede yüzme biliyorsak yüzerek gidip arkadan yaklaşmalı bayan ise veya uzun saçlı ise saçından çekerek, erkek ise arkasından kol altından sararak kıyıya çekmeliyiz. Su içerisinde kesinlikle bize sarılmasına fırsat vermemeli şayet sarılmış ise kurtulmak için suyun dibine doğru dalmalıyız. Yok bunları yapamıyorsak kesinlikle riske girmeyin.

ÜLKEMİZDE HER YIL 900 KİŞİ SUDA BOĞULMA SONUCU HAYATINI KAYBEDİYOR.

Bir cevap yazın