Atıcılık

ATICILIKTA KULLANILAN TEMEL MALZEMELER

Atıcılıkta Kullanılan Malzemeler

Atıcılık sporunda giysiler genel olarak atıcının fiziki özelliklerini fazla değiştirmeyen yumuşak, esnek ve katlanabilir malzemeden yapılır. Bunun gibi astar, tela ve takviyeler de aynı esasa göre düzenlenir. Astar ve telanın pamukla doldurulması, çapraz dikiş yapılması, yapıştırılması ya da normal terzi dikişleri dışında tutturulması yasaktır. Giysi ve ayakkabılar milimetrenin onda birini ölçecek nitelikte aletlerle ölçülür. 5 kilo uygulanarak yapılan ölçmede kullanılan aletin, biri 30 mm çapında olmak üzere iki düz yüzeyi bulunur.

Atış Ceketi:

Ceket, beden ve kollar astarla birlikte tek katı 2.5 mm, çifti 5 mm kalınlıkta olmak üzere ve kolları ceketin en alt noktasından daha uzun olmayacak şekildedir. Kurallar gereği, ceketin kapanan kısmı en fazla 100 mm üst üste gelebilir ve atıcı üzerinde bol durmayacak genişliktedir. Yat veya çök atış pozisyonlarında ceketin kolu, tüfek kayışının bağlandığı kolun bileğinden daha ileri uzanmamalıdır. Bu kolda tüfeğin kaymasını önlemek için kol ya da omuz dikişinin dışına bir kanca, ilmek, düğme vb. gibi düzenler bağlanır. Ancak bu düzenlerin uzun kenarı en fazla 300 mm’dir.Cekette, tek katı 10 mm, çifti 20 mm’lik ek astar ve takviyeler kullanılır. Ancak bunlar atıcıya destek vermek amacıyla kullanılamazlar. Dirseklere, kol ağzı çevresinin yarısı genişliğinde ve koltuk altından kol bitimine 100 mm mesafeye kadar takviyeler kunulabilir. Bu durumda diğer kolun takviyesi ise en çok 300 mm’dir.Cekette iç cep bulunması yasak olup, dış cepler de atıcıya destek olmayacak niteliktedir.

Atış Pantalonu:

Pantolonlar, tek katı 2.5 mm, çifti 5 mm olmak üzere normal bel hizasında ve normal kemerlerle kullanılır. Bunun dışında bacak ve kalça çevresini sıkmak için harici fermuar veya toka kullanılması yasaktır. Yine pantolonlar normal tip ayakkabılar üzerinden giyilebilecek biçimde olmalıdır.Pantolonun arkasına dikey olarak dizlere, parçaların en çok uzunluğu 300 mm ve pantolon paçası çevresinin yarısından geniş olmamak üzere takviyeler yapılabilir. Pantolonun malzemesinin ve takviyelerin toplam kalınlığı tek katı 10 mm, çift katı 20 mm olmalıdır.

Atış Ayakkabıları:

Atıcılıkta ayakkabı olarak normal, hafif spor ayakkabılar ve botlar kullanılır. Botların üst kısmı astarlarıyla beraber 4 mm olmak üzere yumuşak, esnek ve eğrilebilir malzemeden yapılırlar. Pençe kısmı ayak parmakları üzerinde eğrilebilir biçimde ve ayakkabının yükseliği, tabanın en yüksek noktasına kadar olan uzunluğun üçte ikisinden azdır. Ayakkabının pençe kalınlığı 10 mm’ye, sayasının kalınlığı 4 mm’ye, topuğu 30 mm’ye kadardır.

Atış Eldiveni:

Atıcıların eldivenleri yumuşak, esnek ve katlanabilir malzemeden yapılırlar. Alt ve üst malzemelerin toplam kalınlığı 12 mm, eldivenin bileğin oynak yerinden itibaren uzunluğu 50 mm’dir.

İç Giyim:

Ceket ve pantolan altındaki tüm giysilerin kalınlığı tak katı 2.5 mm, çifti 5 mm olmalıdır. İçe, bundan başka giysiler giyilmesi yasaktır. Vuruşları kontrol etmek üzere tüfeğe bağlı olmamak şartıyla dürbün kullanılabilir.

Bir cevap yazın